Stowarzyszenie Żeglarskie Samoster

Quo vadimus nautae? Quocumque ventis et undis agimur...

Konferencja Bezpieczeństwa - pierwsze wieści

Nasz wysłannik do Mikołajek właśnie podesłał pierwszą relację na gorąco. Czytajmy zatem:

Konferencja w Mikołajkach rozpoczęła się o godz. 10.15 czyli z piętnastominutowym poślizgiem. Otworzył ja prezes W. Karczmarek, który zrobił to też w imieniu Wojewody Warmińsko-Mazurskiego i zrobił to dżinsach i kolorowej bluzie na tle garniturów, mundurów i strojów organizacyjnych WOPR. Widać źle mu idzie i nie stać go na garnitur.

Ale do meritum. Dwa pierwsze wystąpienia były bardzo ciekawe. Swe prezentację przedstawili pracownicy IMGW. Najbardziej interesujący była animacja skompilowana na bazie przetworzonych zdjęć satelitarnych pokazująca proces tworzenia się pamiętnej burzy w dn. 21 sierpnia. Z typowej chmury, która powstała w płd.- wsch. Polsce na obszarze Podlasie rozbudowała się gigantyczna chmura burzowa o naprawdę rzadko spotykanych rozmiarach. Pierwsze ostrzeżenie synoptyczne o zagrożeniu o g. 14 zostało wysłane do Radia Olsztyn, Radia Białystok i do Wojewódzkich Centrów Zarządzania Kryzysowego. O 1445 nastąpiło uderzenia nawałnicy w Mikołajkach.

Ostrzeżenie było wysłane pomimo awarii łączności (TPSA) z najbliższym Mazurom radarem meteorologicznym, jaki jest w Legionowie. Dalszy rozwój sytuacji był śledzony przez radar w Gdańsku (zasięg) , ale to było już po przejściu nawałnicy nad Mikołajkami.

Później było wystąpienie przedstawiciela Straży Pożarnej, który dowodził akcją poszukiwawczą. Niestety strażak skoncentrował się na opowieści o poszukiwaniach wraków i ciał, co jest jakby mniej istotne z punktu widzenia bezpieczeństwa. Kolejne wystąpienie, bardzo mizerne miał przedstawiciel Wojewody.

Najciekawsze było wystąpienia przedstawicieli Mazurskiego WOPR. Szczegóły później, jak przesłucham dyktafon.

Po przerwie miał wystąpienie przedstawiciel Komisji Szkolenia, dość bezbarwne. W zasadzie koncentrował się na minimalnym wieku, od jakiego należy rozpocząć szkolenie. Nie powiedział nic rewelacyjnego, ani na plus ani na minus.

Później mieliśmy dość rozsądną prelekcję Andrzeja Skrzata o wymaganiach stawianych producentom jachtów przez prawo europejskie, ale wyczuwało się, że między wierszami chodzi też o obronę dużych stoczni w konkurencji z małymi wytwórniami jachtów.

No i wreszcie Stefan Heinrich zaczął mówić o środkach ratunkowych, jakie powinny być na jachtach. Główny nacisk kładł na obowiązek posiadania kamizelek ratunkowych spełniających normy europejskie. Zaraz po nim głos zabrał przedstawiciel RZGW i zaproponował wprowadzenie odpowiedniego zapisu do rozporządzenia MinSportu, nakazującego zakładanie kamizelek w trudnych warunkach. Krótka spontaniczna dyskusja pokazała bezsensowność takiego zapisu, ze względu na nieostre sformułowanie trudne warunki. Widać było typowy przykład myślenia urzędniczego, wprowadzić nakaz i już będzie dobrze.

Kolejne wystąpienie Adama Woźniaka dotyczyło wypadkowości jachtów, ale z braku danych opierało się na przykładach jachtów morskich. W zasadzie to wystąpienie nie powinno mieć miejsca na takiej konferencji. Nie powiedział nic ciekawego.

Po przerwie obiadowej miała być dyskusja, ale czas nas gonił. Najpierw głos zabrał Senator Pietrzyk (z minionej kadencji). Wystąpienie polityka, dużo mówić mało powiedzieć, choć na koniec zazgrzytało, bo negatywnie nawiązał do liberalizacji. Po nim głos zabrał przedstawiciel KG Policji o koordynowaniu akcji ratowniczych, a kolejnym głosem w dyskusji było wystąpienie Kocura, który streścił referat SAJ. Wypadł bardzo dobrze. Czwartą osobą, ostatnią, byłem ja. Nie zgodziłem się ze zdaniem Senatora, skonfrontowałem datę nawałnicy 21 sierpień z data 23 lipca, gdy weszła w życie ustawa o rejestracji i dodałem, że ustawa zwiększająca bezpatencie wejdzie dopiero w życie 1 stycznie. Usłyszałem miły szmer na sali. Później zacytowałem dane z prokuratury olsztyńskiej, co ostatecznie dobiło Senatora. Zdążyłem jeszcze trochę powiedzieć o złym kierunku działania – tworzenie zapisów w rozporządzeniu o kamizelkach, zamiast mozolnej edukacji i wyrabianiu nawyków. I tyle, zaczęli nas wyganiać z sali. Myślę, że te dwa nasze wystąpienia na końcu zrobiły dobre wrażenie.

W rozmowach kuluarowych dało się trochę przedstawić nasze stanowisko i co więcej, niektórzy PZŻtowcy zdawali się jes rozumieć i nawet zgadzać z niektórymi tezami, np. po co obowiązkowo szkolić, skoro wiedzę ma weryfikować egzamin. Widać, że u nich też ścierają się różne opinie. Referat SAJ w ilości 35 egzemplarzy rozszedł się dość szybko, plakat Samosteru bardzo się podobał. Ogólnie na konferencji nie działo się nic, co byłoby niekorzystne z naszego punktu widzenia. Myślę, ze nasza obecność była pożyteczna.

Mariusz Główka

Zobacz też:

[ 12-12-2007, dodał: AIKI godz 21:50 ]


Archiwum spotkań 2012/2013

Podróż do wschodnich rubieży Bałtyku

26 marca, g. 1930

Sankt Petersburg jest najdalej wysuniętym na wschód portem Morza Bałtyckiego. Jest to też oczywiście kolebka Wielkiej Rosji, była stolica Imperium i ośrodek kulturalny o wspaniałym dziedzictwie.

O przygotowaniach do rejsu do Sankt Petersburga i o samym rejsie jachtem "Merkury" (słynne J-80), opowiedzą Kasia "rhumb" Szarecka i Adam "Entrant" Papliński. Rejs trwał dwa tygodnie i odbył się w czerwcu 2010.

Jeżeli więc chcecie usłyszeć o słynnych Białych Nocach lub o tym jak czuje się załoga stojąc w kompletnej flaucie z zepsutym silnikiem na środku skrzyżowania toru wodnego pod Helsinkami, zapraszamy do Tawerny Korsarz. Dowiecie się też gdzie można naprawić silnik "Andoria" w Tallinie lub w którym momencie najlepiej sprawdza się forluk na "Merkurym"...

Patrycja Długoń - Jachtostop

02 kwietnia, g. 1930

Jachtostop to najbardziej ekonomiczna forma podróżowania po świecie. Co jest ważne w przygotowaniach do takiego rejsu, na co uważać, czego się spodziewać w podróży, jak znaleźć jacht i w jaki sposób się do tego zabrać powie Patrycja Długoń - dziennikarka, prezenterka radiowa, tropicielka talentów i promotorka kultury niezależnej, płetwonurek i żeglarka - przez pięć lat przebywała w rejsie dookoła świata, w który wyruszyła jachtostopem (www.aroundtheworld.pl).

Patrycja opowie także o Roku Władysława Wagnera; pierwszego Polaka który opłynął świat pod żaglami, a o którym pamięć została niesprawiedliwie zatarta. Na rok 2012 przypadają trzy okrągłe rocznice: 100 lat od Jego narodzin, 80 lat od wyruszenia w rejs i 20 lat od śmierci (www.wladyslawwagner2012.pl).

Archiwum spotkań 2011/2012

Przerwa techniczna

W poniedziałek 12 marca spotkania nie będzie. To znaczy, zasadniczo będzie, ale na pokładzie s/y Zawisza Czarny - I Rejs Tawerny Korsarz. Musimy trochę popływać, żeby było o czym opowiadać. Tawerna mimo to czynna, jak by co.

Izabela Szepietowska, kpt. Krzysztof M. Różański

s/y Eltanin

19 marca, g. 1930

Zapraszamy na spotkanie z latem spędzonym wśród lodowców. Spotkanie z przestrzenią, pięknem krajobrazu w roli głównej, z błękitem "w tysiącu odcieni", ciszą...

Będzie to opowieść o rejsie jachtem daleko za koło podbiegunowe. O przebytych 2 tysiącach mil morskich w trzy osoby, bajkowych Lofotach, o tym jak kilka dni sztormu na Morzu Barentsa rekompensowane jest widokiem białego, skalistego brzegu i delfinów baraszkujących wokół jachtu. O tym, jak słońce nie zachodzi przez całą dobę, a pogoda potrafi być kapryśna i zasnuć widok mgłą. O majestatycznych lodowcach. O krystalicznie czystym powietrzu, doświadczaniu przyrody nieprzekształconej przez ludzi i kontrastującym z nią widoku Barentsburga – radzieckiej osady górniczej. O podglądaniu morsów, fortelach pozwalających uniknąć ataku rybitwy. O fenomenie Arktyki, który każe ludziom tutaj powracać. Zapraszamy na opowieść o miejscu, gdzie świat się zaczyna, a nie kończy.

Iza: Jej deklaracje, że popłynie jachtem na Spitsbergen znosili cierpliwie przez kilka lat nawet jej zdecydowanie ciepłolubni przyjaciele. Zaczęło się – jak to zwykle bywa przy dalekich podróżach – od marzeń. A dokładniej od wystawy zdjęć ze Spitsbergenu jej serdecznej koleżanki. Wtedy postanowiła, że kiedyś sama będzie robiła zdjęcia lodowcom. Na realizację marzenia musiała poczekać kilka długich lat. Nie chciała być turystą. Dlatego "zaciągnęła się" jako członek załogi na jacht. Jachtem dowodził Krzysztof.

Krzysztof: Płynął jak do siebie, do domu - od kilkunastu lat spędza lato na Spitsbergenie, jest bowiem synem legendarnego w tym rejonie świata kapitana. Każde odwiedzone miejsce, to ludzie i zdarzenia, o których potrafi z pasją opowiadać. Choć zna "instrukcję obsługi Spitsbergenu" z wielką pokorą podchodzi do rządzących tam praw natury. Co czuje, gdy w najtrudniejszych warunkach oczy załogi zwrócone są na Niego? Tego nie powie. Po prostu działa.

Mini Transat

05 marca, g. 1900
Uwaga! Godzina dziewiętnasta-zero-zero słownie, pół godziny wcześniej, niż zwykle

Radosław Kowalczyk, szczecinianin z YKP Świnoujście, opowie o ukończonym starcie w regatach Mini Transat. Radek jest zaledwie trzecim - po Kazimierzu 'Kubie' Jaworskim (1977) i Jarosławie Kaczorowskim (2007) - polskim żeglarzem, któremu udał się taki wyczyn!

Ceną przygotowania do tych prestiżowych regat było sześć lat wyrzeczeń. Przygotowanie i ostateczne wykończenie jachtu zbudowanego własnym sumptem przez niedoszłego konkurenta, Piotra Czarnieckiego. Potem zbieranie punków kwalifikacyjnych do wyścigu na trasie z francuskiego La Rochelle do brazylijskiego San Salvator. Po drodze wiele przygód, kolizji i awarii, konieczność naprawy nawet kila, jednak Radek zawsze wracał na trasę regat.

Radek zajął 26. miejsce, ostatnie w swojej klasie, lecz tylko jego organizatorzy nazwali "niezniszczalnym".

Regaty, regaty, regaty...

27 luego, g. 1930

Dlaczego coś nas ciągnie, by wystartować w regatach? Jak zacząć regatowe starty? Jak to się robi w Wielkiej Brytanii a jak w Polsce?

Na wszystkie te pytania usłyszycie odpowiedź w gościnnej Tawernie Korsarz. O swoich regatowych początkach w regatach na cieśninie Solent opowie Piotr Gryko, natomiast o debiucie w Pucharze Polski Jachtów Kabinowych opowie mistrzowska załoga klasy T3 - Piotr "Pseudokibic" Lewandowski i Wiktor Plitkin. Zapraszamy!

Żeglowanie w Algierii

20 lutego, g. 1930

14 Mm przed Algierem wywołałem port controll na 16. W odpowiedzi usłyszałem: "Call sign, what call sign?" Następnie - "permit number, permit number?" Domyślając się, że rozmówca szuka mnie na liście oczekiwanych statków powiedziałem, że płynę jachtem żaglowym, załoga 7 osób, jesteśmy żeglarzami i płyniemy z wizytą jako turyści. W odpowiedzi długa cisza zakończona pytaniem: Zepsuł wam się silnik? (zrobiłem małe dochodzenie w sprawie tego pytania i okazało się, że rok temu wpłynął tam jacht z awarią silnika).

To fragment relacji Marka Tereszewskiego z jego rejsu do Algierii, kraju bardzo rzadko odwiedzanego przez żeglarzy. Jeśli interesuje Was co było dalej, to zapraszamy do gościnnej Tawerny Korsarz!

Rzeszowiakiem na Spitsbergen

13 lutego, g. 1930

Jak odrażająca i straszna jest
Biel Arktyki, tego nie wie nikt
Za sobą mamy już setki mil

Posłuchaj opowieści nie tylko o bieli Arktyki. O białej nocy. O lodowcach. O wielorybach. Czy przydała się strzelba na niedźwiedzie? Jak czytać prognozy lodowe? Czy organizatorzy osiągnęli swój cel: równoleżnik 80? Czy w Arktyce można przeżyć kilka dni bez gorących posiłków?

Będzie wiele anegdot, bardzo dziwnych przygód oraz innych morskich opowieści dziwnej treści. Ale przecież Olek Kwaśniewski i Andrzej 'Kuracent' Kurowski nie zdradzą wszystkich tajemnic przed spotkaniem...

Polonus - śladami Śmiałego

jacht Polonus

06 lutego, g. 1930

Marek 'Maar' Grzywa i Mariusz Główka opowiedzą o trwającej wciąż wyprawie jachtu Polonus Śladami Śmiałego a nawet jeszcze dalej. Jacht w tej chwili już minął Horn, był też na Antarktydzie. Rejs dookoła Ameryki Południowej zorganizowali Marek Grzywa i Piotr Mikołajewski, a bierze w niej udział kilkunastu kapitanów i kilkudziesięciu żeglarzy. Marek opowie o pierwszym etapie i o tym gdzie teraz jacht przebywa. Mariusz -- o atlantyckim przelocie wzdłuż brzegów Brazylii i skoku w bok na wyspę Fernando de Noronha. A jak wystarczy czasu, to Zbigniew "Zgrzyb" Przybyszewski wtrąci swoje trzy grosze o przejściu Polonusem przez Biskaje.

Palmy i inne atrakcje Karaibów

30 stycznia, g.1930

Z powodu kontuzji kolegi Wojtek Zientara został "zmuszony" do zimowego wyjazdu na Karaiby. Dwa tygodnie na jachcie Dufour 455 o wzbudzającej wszędzie uśmiech nazwie "Seayoulater" (nie ma literówki!). Wycieczka z Martyniki na St. Lucię i Grenadyny oraz z powrotem odbyła się pod hasłem: "Zmarnowany urlop - codziennie lało". Lało rzeczywiście codziennie, a czasem nawet dwa razy dziennie - od pięciu do dwudziestu minut. A opowieść będzie o tym, jak nieprawdziwa jest pierwsza część powyższego hasła.

[ 27-01-2012, dodał: AIKI ]
[ 01-02-2012, 02-02-2012, 03-02-2012, 04-02-2012, 09-02-2012, 06-03-2012, 08-03-2012 21-03-2012 edytował: Cypis ]

Poleć stronę innym

Ranking stron żeglarskich


Hosting: www.olek.waw.pl | Mapa serwisu | Admin | XHTML 1.0