Stowarzyszenie Żeglarskie Samoster

Quo vadimus nautae? Quocumque ventis et undis agimur...

Smutek mazurskich mgieł...

Wróciłem z Mazur – zimno, mokro, smutno... Tym smutniej, że nie spotkałem ani zadowolonych żeglarzy, ani autochtonów...

Pierwsi skarżą się na skandaliczne ceny w knajpkach, tawernach, a nawet barach i kioskach, na kiepskie traktowanie w niektórych przystaniach (koronny przykład znajdziecie pod linkiem http://www.czartermazury.pl/porty/48/letni-ogrod.html), na zamknięcie jednej z dwóch nadwodnych stacji paliwowych na Mazurach - w Mikołajkach. Drażni ich „czepiactwo” policji, która po zeszłorocznej tragedii nagle gorliwie zaczęła kontrolować żeglarzy. Doszło do tego, że policjanci każą podobno dmuchać w alkomat w śluzie Guzianka, a nawet – żeglować w kamizelkach... Hmmm – być może pora na repetytorium z przepisów dla tych ostatnich funkcjonariuszy?

Z kolei właściciele firm czarterowych i przystani skarżą się na słabą frekwencję, a w efekcie - dochody. Ich zdaniem odpowiedzialne za ten stan rzeczy są głównie media, a zwłaszcza telewizje – z publiczną na czele. To w jej porannych programach straszono ludzi niebezpieczeństwem mazurskiej żeglugi, a pewien siwowłosy kapitan za pieniądze PGNiG przekonywał z ekranu w porze śniadaniowej o tym, że żeglarstwo jest tylko dla wybrańców... I jeszcze ta pogoda...

Stało się to, co przewidział Mariusz Główka w wywiadzie dla naszej strony.

Przypomnijmy:

Mariusz Główka: Nasi żeglarze coraz chętniej będą zostawiać pieniądze na Morzu Śródziemnym czy nawet w bałtyckich portach Niemiec, Danii i Szwecji niż na naszym wybrzeżu (i Mazurach – przyp. autora). /.../ Każdy z nas trzyma swój paszport w kieszeni, o czym powinni pamiętać stanowiący to prawo...

No i uciekliśmy za granicę – do Grecji, Turcji, Chorwacji... Potwierdzają to statystyki – np. Narodowy Ośrodek Informacji Turystycznej Republiki Chorwacji. Oto oficjalny komunikat:

Inwazja polskich turystów na Chorwację!

Spektakularne wyniki polskich turystów w Chorwacji w lipcu 2008 r. i w okresie styczeń – lipiec 2008 r.!

Lipiec 2008:

Przyjazdy: 121 987 przyjazdów turystów z Polski

wzrost 35%

Noclegi: 899 510 noclegów turystów z Polski

wzrost 41%

Styczeń – lipiec 2008:

Przyjazdy: 212 887 przyjazdów turystów z Polski

wzrost 31%

Noclegi: 1 300 737 noclegów turystów z Polski

wzrost 38%

Źródło: Chorwacka Wspólnota Turystyczna, Dział Informacji

Jak myślicie – czy w segmencie turystyki żeglarskiej było procentowo inaczej? Założę się, że nie! Portfele, portmonetki i „plastikowy pieniądz” popłynęły z Mazur tam, gdzie nie jest tanio, ale jest gwarancja doskonałej wakacyjnej pogody i świetnej obsługi...

Hekatomby na morzu i śródlądziu pomimo znacznej liberalizacji przepisów żeglarskich też nie było... I to pomimo wypowiedzi licznych „znawców”, zawodowych czarnowidzów oraz zwykłych medialnych i publicznych pleciugów, którzy muszą jakoś zaistnieć, żeby nie zniknąć w tłumie... Piszę te słowa 24 września, czyli praktycznie po sezonie i pytam: - I jak teraz, Szanowni Znawcy, wyglądacie? Ekspert jak saper – myli się raz, a potem przestaje być ekspertem, jak pisał kiedyś mój ulubiony felietonista...

Z drugiej strony – nie przeceniajmy statystycznego znaczenia pierwszego sezonu liberalizacji – poczekajmy jeszcze rok, dwa... Nie działają jeszcze masowe nowe nawyki wynikające z prawa do korzystania bez patentów z jednostek do 7,5 m długości...

Mazurski smutek mój pogłębia posezonowa i – niestety – cosezonowa dewastacja Krainy 1000 Jezior. Mimo mniejszej frekwencji Mazury są jak zawsze zapaskudzone do oporu. Samotne toi-toiki nie rozwiążą ogólnego problemu braku zlewni dla toalet chemicznych, niewystawiania licznych pojemników na śmieci, niepowołania służb zbierających z wody pływające folie i butelki, rekrutowanych sezonowo np. z osób bezrobotnych i skazanych na prace publiczne na rzecz środowiska... No i ta jajecznica z trzech jaj (nie strusich!) za 12 zł w Rucianem – to naprawdę przesada! Tylko tak dalej, Kochani Mazurzy, a odzwyczaicie nas całkiem od bywania z gościną na Wielkich Jeziorach... Tylko tak dalej...

abc

[ 24-09-2008, dodał: AIKI ]


Archiwum spotkań 2012/2013

Podróż do wschodnich rubieży Bałtyku

26 marca, g. 1930

Sankt Petersburg jest najdalej wysuniętym na wschód portem Morza Bałtyckiego. Jest to też oczywiście kolebka Wielkiej Rosji, była stolica Imperium i ośrodek kulturalny o wspaniałym dziedzictwie.

O przygotowaniach do rejsu do Sankt Petersburga i o samym rejsie jachtem "Merkury" (słynne J-80), opowiedzą Kasia "rhumb" Szarecka i Adam "Entrant" Papliński. Rejs trwał dwa tygodnie i odbył się w czerwcu 2010.

Jeżeli więc chcecie usłyszeć o słynnych Białych Nocach lub o tym jak czuje się załoga stojąc w kompletnej flaucie z zepsutym silnikiem na środku skrzyżowania toru wodnego pod Helsinkami, zapraszamy do Tawerny Korsarz. Dowiecie się też gdzie można naprawić silnik "Andoria" w Tallinie lub w którym momencie najlepiej sprawdza się forluk na "Merkurym"...

Patrycja Długoń - Jachtostop

02 kwietnia, g. 1930

Jachtostop to najbardziej ekonomiczna forma podróżowania po świecie. Co jest ważne w przygotowaniach do takiego rejsu, na co uważać, czego się spodziewać w podróży, jak znaleźć jacht i w jaki sposób się do tego zabrać powie Patrycja Długoń - dziennikarka, prezenterka radiowa, tropicielka talentów i promotorka kultury niezależnej, płetwonurek i żeglarka - przez pięć lat przebywała w rejsie dookoła świata, w który wyruszyła jachtostopem (www.aroundtheworld.pl).

Patrycja opowie także o Roku Władysława Wagnera; pierwszego Polaka który opłynął świat pod żaglami, a o którym pamięć została niesprawiedliwie zatarta. Na rok 2012 przypadają trzy okrągłe rocznice: 100 lat od Jego narodzin, 80 lat od wyruszenia w rejs i 20 lat od śmierci (www.wladyslawwagner2012.pl).

Archiwum spotkań 2011/2012

Przerwa techniczna

W poniedziałek 12 marca spotkania nie będzie. To znaczy, zasadniczo będzie, ale na pokładzie s/y Zawisza Czarny - I Rejs Tawerny Korsarz. Musimy trochę popływać, żeby było o czym opowiadać. Tawerna mimo to czynna, jak by co.

Izabela Szepietowska, kpt. Krzysztof M. Różański

s/y Eltanin

19 marca, g. 1930

Zapraszamy na spotkanie z latem spędzonym wśród lodowców. Spotkanie z przestrzenią, pięknem krajobrazu w roli głównej, z błękitem "w tysiącu odcieni", ciszą...

Będzie to opowieść o rejsie jachtem daleko za koło podbiegunowe. O przebytych 2 tysiącach mil morskich w trzy osoby, bajkowych Lofotach, o tym jak kilka dni sztormu na Morzu Barentsa rekompensowane jest widokiem białego, skalistego brzegu i delfinów baraszkujących wokół jachtu. O tym, jak słońce nie zachodzi przez całą dobę, a pogoda potrafi być kapryśna i zasnuć widok mgłą. O majestatycznych lodowcach. O krystalicznie czystym powietrzu, doświadczaniu przyrody nieprzekształconej przez ludzi i kontrastującym z nią widoku Barentsburga – radzieckiej osady górniczej. O podglądaniu morsów, fortelach pozwalających uniknąć ataku rybitwy. O fenomenie Arktyki, który każe ludziom tutaj powracać. Zapraszamy na opowieść o miejscu, gdzie świat się zaczyna, a nie kończy.

Iza: Jej deklaracje, że popłynie jachtem na Spitsbergen znosili cierpliwie przez kilka lat nawet jej zdecydowanie ciepłolubni przyjaciele. Zaczęło się – jak to zwykle bywa przy dalekich podróżach – od marzeń. A dokładniej od wystawy zdjęć ze Spitsbergenu jej serdecznej koleżanki. Wtedy postanowiła, że kiedyś sama będzie robiła zdjęcia lodowcom. Na realizację marzenia musiała poczekać kilka długich lat. Nie chciała być turystą. Dlatego "zaciągnęła się" jako członek załogi na jacht. Jachtem dowodził Krzysztof.

Krzysztof: Płynął jak do siebie, do domu - od kilkunastu lat spędza lato na Spitsbergenie, jest bowiem synem legendarnego w tym rejonie świata kapitana. Każde odwiedzone miejsce, to ludzie i zdarzenia, o których potrafi z pasją opowiadać. Choć zna "instrukcję obsługi Spitsbergenu" z wielką pokorą podchodzi do rządzących tam praw natury. Co czuje, gdy w najtrudniejszych warunkach oczy załogi zwrócone są na Niego? Tego nie powie. Po prostu działa.

Mini Transat

05 marca, g. 1900
Uwaga! Godzina dziewiętnasta-zero-zero słownie, pół godziny wcześniej, niż zwykle

Radosław Kowalczyk, szczecinianin z YKP Świnoujście, opowie o ukończonym starcie w regatach Mini Transat. Radek jest zaledwie trzecim - po Kazimierzu 'Kubie' Jaworskim (1977) i Jarosławie Kaczorowskim (2007) - polskim żeglarzem, któremu udał się taki wyczyn!

Ceną przygotowania do tych prestiżowych regat było sześć lat wyrzeczeń. Przygotowanie i ostateczne wykończenie jachtu zbudowanego własnym sumptem przez niedoszłego konkurenta, Piotra Czarnieckiego. Potem zbieranie punków kwalifikacyjnych do wyścigu na trasie z francuskiego La Rochelle do brazylijskiego San Salvator. Po drodze wiele przygód, kolizji i awarii, konieczność naprawy nawet kila, jednak Radek zawsze wracał na trasę regat.

Radek zajął 26. miejsce, ostatnie w swojej klasie, lecz tylko jego organizatorzy nazwali "niezniszczalnym".

Regaty, regaty, regaty...

27 luego, g. 1930

Dlaczego coś nas ciągnie, by wystartować w regatach? Jak zacząć regatowe starty? Jak to się robi w Wielkiej Brytanii a jak w Polsce?

Na wszystkie te pytania usłyszycie odpowiedź w gościnnej Tawernie Korsarz. O swoich regatowych początkach w regatach na cieśninie Solent opowie Piotr Gryko, natomiast o debiucie w Pucharze Polski Jachtów Kabinowych opowie mistrzowska załoga klasy T3 - Piotr "Pseudokibic" Lewandowski i Wiktor Plitkin. Zapraszamy!

Żeglowanie w Algierii

20 lutego, g. 1930

14 Mm przed Algierem wywołałem port controll na 16. W odpowiedzi usłyszałem: "Call sign, what call sign?" Następnie - "permit number, permit number?" Domyślając się, że rozmówca szuka mnie na liście oczekiwanych statków powiedziałem, że płynę jachtem żaglowym, załoga 7 osób, jesteśmy żeglarzami i płyniemy z wizytą jako turyści. W odpowiedzi długa cisza zakończona pytaniem: Zepsuł wam się silnik? (zrobiłem małe dochodzenie w sprawie tego pytania i okazało się, że rok temu wpłynął tam jacht z awarią silnika).

To fragment relacji Marka Tereszewskiego z jego rejsu do Algierii, kraju bardzo rzadko odwiedzanego przez żeglarzy. Jeśli interesuje Was co było dalej, to zapraszamy do gościnnej Tawerny Korsarz!

Rzeszowiakiem na Spitsbergen

13 lutego, g. 1930

Jak odrażająca i straszna jest
Biel Arktyki, tego nie wie nikt
Za sobą mamy już setki mil

Posłuchaj opowieści nie tylko o bieli Arktyki. O białej nocy. O lodowcach. O wielorybach. Czy przydała się strzelba na niedźwiedzie? Jak czytać prognozy lodowe? Czy organizatorzy osiągnęli swój cel: równoleżnik 80? Czy w Arktyce można przeżyć kilka dni bez gorących posiłków?

Będzie wiele anegdot, bardzo dziwnych przygód oraz innych morskich opowieści dziwnej treści. Ale przecież Olek Kwaśniewski i Andrzej 'Kuracent' Kurowski nie zdradzą wszystkich tajemnic przed spotkaniem...

Polonus - śladami Śmiałego

jacht Polonus

06 lutego, g. 1930

Marek 'Maar' Grzywa i Mariusz Główka opowiedzą o trwającej wciąż wyprawie jachtu Polonus Śladami Śmiałego a nawet jeszcze dalej. Jacht w tej chwili już minął Horn, był też na Antarktydzie. Rejs dookoła Ameryki Południowej zorganizowali Marek Grzywa i Piotr Mikołajewski, a bierze w niej udział kilkunastu kapitanów i kilkudziesięciu żeglarzy. Marek opowie o pierwszym etapie i o tym gdzie teraz jacht przebywa. Mariusz -- o atlantyckim przelocie wzdłuż brzegów Brazylii i skoku w bok na wyspę Fernando de Noronha. A jak wystarczy czasu, to Zbigniew "Zgrzyb" Przybyszewski wtrąci swoje trzy grosze o przejściu Polonusem przez Biskaje.

Palmy i inne atrakcje Karaibów

30 stycznia, g.1930

Z powodu kontuzji kolegi Wojtek Zientara został "zmuszony" do zimowego wyjazdu na Karaiby. Dwa tygodnie na jachcie Dufour 455 o wzbudzającej wszędzie uśmiech nazwie "Seayoulater" (nie ma literówki!). Wycieczka z Martyniki na St. Lucię i Grenadyny oraz z powrotem odbyła się pod hasłem: "Zmarnowany urlop - codziennie lało". Lało rzeczywiście codziennie, a czasem nawet dwa razy dziennie - od pięciu do dwudziestu minut. A opowieść będzie o tym, jak nieprawdziwa jest pierwsza część powyższego hasła.

[ 27-01-2012, dodał: AIKI ]
[ 01-02-2012, 02-02-2012, 03-02-2012, 04-02-2012, 09-02-2012, 06-03-2012, 08-03-2012 21-03-2012 edytował: Cypis ]

Poleć stronę innym

Ranking stron żeglarskich


Hosting: www.olek.waw.pl | Mapa serwisu | Admin | XHTML 1.0