Stowarzyszenie Żeglarskie Samoster

Quo vadimus nautae? Quocumque ventis et undis agimur...

Miłe złego początki - czyli jak nam chcą zrobić dobrze

Ministerstwo Sportu i Turystyki w dniu 04 kwietnia 2008 opublikowało w Biuletynie Informacji Publicznej założenia do projektu ustawy o sporcie. Z pracami nad ta ustawą wielu z nas pokłada duże nadzieje na to, że wreszcie żeglarstwo w naszym kraju zostanie uwolnione z archaicznych regulacji hamujących jego rozwój i ograniczających swobody obywatelskie, o które nawet upominał się ostatnio Rzecznik Praw Obywatelskich. Lektura opublikowanych założeń napawała uzasadnionym optymizmem.

W punkcie VIII OBSZARY DEREGLAMENTACJI PRAWNEJ W ZAKRESIE UPRAWIANIA SPORTU m.in. czytaliśmy:

Należy rozważyć celowość tworzenia specjalnych regulacji prawnych, których celem jest minimalizowanie niebezpieczeństw związanych z uprawianiem sportu względnie uczestniczeniem we współzawodnictwie sportowym, takich regulacji, jak regulacje sformułowane w art. art. 50-56 ustawy o kulturze fizycznej oraz regulacje zawarte w rozporządzeniach wykonawczych wydanych na podstawie przepisów tej ustawy. W tym kontekście należy zauważyć, że iluzją jest możliwość rejestrowania wszystkich przypadków naruszania zasad bezpieczeństwa, gdyby miały one warunkować możliwość uprawiania sportu czy uczestniczenia we współzawodnictwie sportowym. W konsekwencji - iluzja jest wiec także możliwość egzekwowania we wszystkich takich przypadkach odpowiedzialności wszystkich tego tytułu. Niepożądane jest tymczasem tworzenie regulacji prawnych, o których powszechnie wiadomo, że nie są w praktyce przestrzegane. Okoliczność taka deprecjonuje rangę regulacji prawnych. Wymienione regulacje zwłaszcza w odniesieniu do uprawiania m.in. strzelectwa, płetwonurkowania, żeglarstwa mogą być przeniesione do innych aktów prawnych lub uregulowane przepisami właściwych polskich związków sportowych. Niecelowe jest tworzenie regulacji ustawowych dotyczących ubezpieczeń obowiązkowych, ubezpieczeń za wyjątkiem obowiązkowych ubezpieczeń przewidzianych w ustawie o bezpieczeństwie imprez masowych oraz obowiązku ubezpieczania od następstw nieszczęśliwych wypadków związanych z uprawianiem sportu.

Nie ma potrzeby tworzenia regulacji prawnych dotyczących rekreacji ruchowej. Stanowisko to jest zdeterminowane przekonaniem o celowości unikania nadmiernego i zbędnego reglamentowania prawnego wszystkich takich dziedzin życia i ludzkiej aktywności, które winny być sfera autonomii człowieka.

Prawda, że brzmi pięknie?

Jednak radość trwała tylko do 23 września 2008, kiedy to na stronie BIP Ministerstwa Sportu i Turystyki w dn. pojawiła się nowa wersja założeń do projektu ustawy o sporcie, zatwierdzona 16 września 2008 przez Radę Ministrów.

Co zostalo z pierwotnych deklaracji w nowych założeniach? Ano… nic! Zniknął punkt o dereglamentacji prawnej, a w zamian pojawił się punkt: ZASADY BEZPIECZEŃSTWA W SPORCIE. I dalej już zupełnie po staremu:

Zgodnie z ustawa z dnia 18 stycznia 1996 r. o kulturze fizycznej niezbędne kwalifikacje do uprawiania alpinizmu, żeglarstwa, sportów o charakterze strzeleckim, płetwonurkowania oraz określanie zasad bezpieczeństwa w powyższych dyscyplinach sportu - należy do kompetencji ministra właściwego do spraw kultury fizycznej i sportu. Zakłada się, że w nowej ustawie o sporcie powyższe uprawnienia w zakresie współzawodnictwa organizowanego przez polskie związki sportowe zostaną przekazane do kompetencji statutowych organów właściwego polskiego związku sportowego. W ustawie ustalone zostaną zasady bezpieczeństwa osób przebywających w górach, osób pływających, kąpiących się w miejscach wyznaczonych oraz uprawiających sporty wodne, a także podmioty obowiązane do zapewnienia tego bezpieczeństwa. W ustawie zostanie zawarte upoważnienie dla ministra właściwego do spraw wewnętrznych, zgodnie z zakresem działu administracji rządowej, do określenia warunków bezpieczeństwa osób przebywających w górach, pływających, kąpiących się i uprawiających sporty wodne.

Jak będą wyglądać owe zasady bezpieczeństwa, można się tylko domyślać, ale dotychczasowe praktyki pozwalają przypuszczać, że może być zwyczajnie przepisany słynny, art. 53a z ustawy o kulturze fizycznej - rekordowy bo składający się aż z 11 ustępów, gdzie zawarto mnóstwo zakazów i nakazów dla żeglarzy, oczywiście w imię bezpieczeństwa. Dla porównania, analogiczny art. 53 c o zasadach bezpieczeństwa w strzelectwie liczy tylko 3 ustępy. Aż strach się bać - jesteśmy bardziej niebezpieczni od ludzi noszących broń.

Co spowodowało tak radykalna zmianę? Projekt założeń był skierowany 21 maja 2008 do uzgodnień międzyresortowych i do konsultacji społecznych, a 1 lipca został przesłany Radzie Ministrów do rozpatrzenia. Na stronie BIP MSiT nie ma informacji ani o tym, kto projekt konsultował, ani samych opinii konsultantów. Ale chyba nikt nie ma wątpliwości, co do tego, kto był owym konsultantem. Doskonale wiadomo, komu zależy na utrzymaniu obecnych, archaicznych zasad, a ta gwałtowna i tak radykalna zmiana pokazuje determinację zainteresowanych i ciągle tych samych osób, które w imię swoich interesów nie wahają się za wszelką cenę utrzymać nas w środku Europy w „żeglarskiej Kubie”,.

Na koniec, aby pokazać że można inaczej, po raz kolejny przypomnę credo innego związku, którego mam zaszczyt być członkiem:

"The RYA constantly monitors proposed legislation emanating from Westminster and Brussels and does what it can to ensure that new laws do not adversely affect the freedom and cost of boating."

RYA stale monitoruje proponowane legislacje wywodzące się z Westminster I Brukseli i robi wszystko co może, aby się upewnić, że nowe prawo nie wpłynie negatywnie na wolność i koszty pływania (żeglowania).

Mariusz Główka

[ 15-10-2008, dodał: AIKI ]


Archiwum spotkań 2012/2013

Podróż do wschodnich rubieży Bałtyku

26 marca, g. 1930

Sankt Petersburg jest najdalej wysuniętym na wschód portem Morza Bałtyckiego. Jest to też oczywiście kolebka Wielkiej Rosji, była stolica Imperium i ośrodek kulturalny o wspaniałym dziedzictwie.

O przygotowaniach do rejsu do Sankt Petersburga i o samym rejsie jachtem "Merkury" (słynne J-80), opowiedzą Kasia "rhumb" Szarecka i Adam "Entrant" Papliński. Rejs trwał dwa tygodnie i odbył się w czerwcu 2010.

Jeżeli więc chcecie usłyszeć o słynnych Białych Nocach lub o tym jak czuje się załoga stojąc w kompletnej flaucie z zepsutym silnikiem na środku skrzyżowania toru wodnego pod Helsinkami, zapraszamy do Tawerny Korsarz. Dowiecie się też gdzie można naprawić silnik "Andoria" w Tallinie lub w którym momencie najlepiej sprawdza się forluk na "Merkurym"...

Patrycja Długoń - Jachtostop

02 kwietnia, g. 1930

Jachtostop to najbardziej ekonomiczna forma podróżowania po świecie. Co jest ważne w przygotowaniach do takiego rejsu, na co uważać, czego się spodziewać w podróży, jak znaleźć jacht i w jaki sposób się do tego zabrać powie Patrycja Długoń - dziennikarka, prezenterka radiowa, tropicielka talentów i promotorka kultury niezależnej, płetwonurek i żeglarka - przez pięć lat przebywała w rejsie dookoła świata, w który wyruszyła jachtostopem (www.aroundtheworld.pl).

Patrycja opowie także o Roku Władysława Wagnera; pierwszego Polaka który opłynął świat pod żaglami, a o którym pamięć została niesprawiedliwie zatarta. Na rok 2012 przypadają trzy okrągłe rocznice: 100 lat od Jego narodzin, 80 lat od wyruszenia w rejs i 20 lat od śmierci (www.wladyslawwagner2012.pl).

Archiwum spotkań 2011/2012

Przerwa techniczna

W poniedziałek 12 marca spotkania nie będzie. To znaczy, zasadniczo będzie, ale na pokładzie s/y Zawisza Czarny - I Rejs Tawerny Korsarz. Musimy trochę popływać, żeby było o czym opowiadać. Tawerna mimo to czynna, jak by co.

Izabela Szepietowska, kpt. Krzysztof M. Różański

s/y Eltanin

19 marca, g. 1930

Zapraszamy na spotkanie z latem spędzonym wśród lodowców. Spotkanie z przestrzenią, pięknem krajobrazu w roli głównej, z błękitem "w tysiącu odcieni", ciszą...

Będzie to opowieść o rejsie jachtem daleko za koło podbiegunowe. O przebytych 2 tysiącach mil morskich w trzy osoby, bajkowych Lofotach, o tym jak kilka dni sztormu na Morzu Barentsa rekompensowane jest widokiem białego, skalistego brzegu i delfinów baraszkujących wokół jachtu. O tym, jak słońce nie zachodzi przez całą dobę, a pogoda potrafi być kapryśna i zasnuć widok mgłą. O majestatycznych lodowcach. O krystalicznie czystym powietrzu, doświadczaniu przyrody nieprzekształconej przez ludzi i kontrastującym z nią widoku Barentsburga – radzieckiej osady górniczej. O podglądaniu morsów, fortelach pozwalających uniknąć ataku rybitwy. O fenomenie Arktyki, który każe ludziom tutaj powracać. Zapraszamy na opowieść o miejscu, gdzie świat się zaczyna, a nie kończy.

Iza: Jej deklaracje, że popłynie jachtem na Spitsbergen znosili cierpliwie przez kilka lat nawet jej zdecydowanie ciepłolubni przyjaciele. Zaczęło się – jak to zwykle bywa przy dalekich podróżach – od marzeń. A dokładniej od wystawy zdjęć ze Spitsbergenu jej serdecznej koleżanki. Wtedy postanowiła, że kiedyś sama będzie robiła zdjęcia lodowcom. Na realizację marzenia musiała poczekać kilka długich lat. Nie chciała być turystą. Dlatego "zaciągnęła się" jako członek załogi na jacht. Jachtem dowodził Krzysztof.

Krzysztof: Płynął jak do siebie, do domu - od kilkunastu lat spędza lato na Spitsbergenie, jest bowiem synem legendarnego w tym rejonie świata kapitana. Każde odwiedzone miejsce, to ludzie i zdarzenia, o których potrafi z pasją opowiadać. Choć zna "instrukcję obsługi Spitsbergenu" z wielką pokorą podchodzi do rządzących tam praw natury. Co czuje, gdy w najtrudniejszych warunkach oczy załogi zwrócone są na Niego? Tego nie powie. Po prostu działa.

Mini Transat

05 marca, g. 1900
Uwaga! Godzina dziewiętnasta-zero-zero słownie, pół godziny wcześniej, niż zwykle

Radosław Kowalczyk, szczecinianin z YKP Świnoujście, opowie o ukończonym starcie w regatach Mini Transat. Radek jest zaledwie trzecim - po Kazimierzu 'Kubie' Jaworskim (1977) i Jarosławie Kaczorowskim (2007) - polskim żeglarzem, któremu udał się taki wyczyn!

Ceną przygotowania do tych prestiżowych regat było sześć lat wyrzeczeń. Przygotowanie i ostateczne wykończenie jachtu zbudowanego własnym sumptem przez niedoszłego konkurenta, Piotra Czarnieckiego. Potem zbieranie punków kwalifikacyjnych do wyścigu na trasie z francuskiego La Rochelle do brazylijskiego San Salvator. Po drodze wiele przygód, kolizji i awarii, konieczność naprawy nawet kila, jednak Radek zawsze wracał na trasę regat.

Radek zajął 26. miejsce, ostatnie w swojej klasie, lecz tylko jego organizatorzy nazwali "niezniszczalnym".

Regaty, regaty, regaty...

27 luego, g. 1930

Dlaczego coś nas ciągnie, by wystartować w regatach? Jak zacząć regatowe starty? Jak to się robi w Wielkiej Brytanii a jak w Polsce?

Na wszystkie te pytania usłyszycie odpowiedź w gościnnej Tawernie Korsarz. O swoich regatowych początkach w regatach na cieśninie Solent opowie Piotr Gryko, natomiast o debiucie w Pucharze Polski Jachtów Kabinowych opowie mistrzowska załoga klasy T3 - Piotr "Pseudokibic" Lewandowski i Wiktor Plitkin. Zapraszamy!

Żeglowanie w Algierii

20 lutego, g. 1930

14 Mm przed Algierem wywołałem port controll na 16. W odpowiedzi usłyszałem: "Call sign, what call sign?" Następnie - "permit number, permit number?" Domyślając się, że rozmówca szuka mnie na liście oczekiwanych statków powiedziałem, że płynę jachtem żaglowym, załoga 7 osób, jesteśmy żeglarzami i płyniemy z wizytą jako turyści. W odpowiedzi długa cisza zakończona pytaniem: Zepsuł wam się silnik? (zrobiłem małe dochodzenie w sprawie tego pytania i okazało się, że rok temu wpłynął tam jacht z awarią silnika).

To fragment relacji Marka Tereszewskiego z jego rejsu do Algierii, kraju bardzo rzadko odwiedzanego przez żeglarzy. Jeśli interesuje Was co było dalej, to zapraszamy do gościnnej Tawerny Korsarz!

Rzeszowiakiem na Spitsbergen

13 lutego, g. 1930

Jak odrażająca i straszna jest
Biel Arktyki, tego nie wie nikt
Za sobą mamy już setki mil

Posłuchaj opowieści nie tylko o bieli Arktyki. O białej nocy. O lodowcach. O wielorybach. Czy przydała się strzelba na niedźwiedzie? Jak czytać prognozy lodowe? Czy organizatorzy osiągnęli swój cel: równoleżnik 80? Czy w Arktyce można przeżyć kilka dni bez gorących posiłków?

Będzie wiele anegdot, bardzo dziwnych przygód oraz innych morskich opowieści dziwnej treści. Ale przecież Olek Kwaśniewski i Andrzej 'Kuracent' Kurowski nie zdradzą wszystkich tajemnic przed spotkaniem...

Polonus - śladami Śmiałego

jacht Polonus

06 lutego, g. 1930

Marek 'Maar' Grzywa i Mariusz Główka opowiedzą o trwającej wciąż wyprawie jachtu Polonus Śladami Śmiałego a nawet jeszcze dalej. Jacht w tej chwili już minął Horn, był też na Antarktydzie. Rejs dookoła Ameryki Południowej zorganizowali Marek Grzywa i Piotr Mikołajewski, a bierze w niej udział kilkunastu kapitanów i kilkudziesięciu żeglarzy. Marek opowie o pierwszym etapie i o tym gdzie teraz jacht przebywa. Mariusz -- o atlantyckim przelocie wzdłuż brzegów Brazylii i skoku w bok na wyspę Fernando de Noronha. A jak wystarczy czasu, to Zbigniew "Zgrzyb" Przybyszewski wtrąci swoje trzy grosze o przejściu Polonusem przez Biskaje.

Palmy i inne atrakcje Karaibów

30 stycznia, g.1930

Z powodu kontuzji kolegi Wojtek Zientara został "zmuszony" do zimowego wyjazdu na Karaiby. Dwa tygodnie na jachcie Dufour 455 o wzbudzającej wszędzie uśmiech nazwie "Seayoulater" (nie ma literówki!). Wycieczka z Martyniki na St. Lucię i Grenadyny oraz z powrotem odbyła się pod hasłem: "Zmarnowany urlop - codziennie lało". Lało rzeczywiście codziennie, a czasem nawet dwa razy dziennie - od pięciu do dwudziestu minut. A opowieść będzie o tym, jak nieprawdziwa jest pierwsza część powyższego hasła.

[ 27-01-2012, dodał: AIKI ]
[ 01-02-2012, 02-02-2012, 03-02-2012, 04-02-2012, 09-02-2012, 06-03-2012, 08-03-2012 21-03-2012 edytował: Cypis ]

Poleć stronę innym

Ranking stron żeglarskich


Hosting: www.olek.waw.pl | Mapa serwisu | Admin | XHTML 1.0