Stowarzyszenie Żeglarskie Samoster

Quo vadimus nautae? Quocumque ventis et undis agimur...

Program edukacji żeglarskiej - na pewno warto

W tawernie Korsarz Mateusz Kusznierewicz powiedział:
"O tym, że Gdańsk leży nad morzem wie każde dziecko, ale tylko niektórzy z jego mieszkańców wiedzą, co to oznacza dla nich, dla rozwoju miasta i kultury. Niewiele osób, które mieszkają w tym mieście pływa po Motławie, Kanale Portowym czy po Zatoce Gdańskiej, choć mieszkańcy innych części kraju zazdroszczą im życia nad morzem i możliwości żeglowania po nim."

Program Edukacji Morskiej, którego twórcą jest Mateusz Kusznierewicz, pozwolił zamienić zwykły dzień w szkole w pełen przygód kilkugodzinny rejs podczas którego gdańscy gimnazjaliści poznali lepiej swoje miasto i jego historię, a przy okazji nauczyli się podstaw żeglowania. W realizacji tego projektu zaangażowany był nasz samosterowy kolega Włodek Ring.
Włodek i Mateusz bardzo barwnie opowiedzieli o rejsach, w których uczestniczyło przeszło 3000 gimnazjalistów. Jak widać, olbrzymia jest skala tego przedsięwzięcia, tym większy więc należy się szacunek dla Mateusza, który jako jedyny w Polsce potrafił zebrać grupę ludzi, z którymi pokazał młodzieży przedsionek morza.

Armada pięciu jachtów rozpoczynała rejs na Motławie, w Marinie Gdańskiej, a kończyła w Twierdzy Wisłoujście.
Na początku rejsu młodzież oglądała zabytki Starego Miasta z innej niż zazwyczaj perspektywy – od strony wody. Przepływano obok statku-muzeum Sołdka potem obok Żurawia, Baszty Łabędź i odrestaurowanego Starego Miasta.

Sternicy opowiadali o każdym miejscu. Potem płynąc dalej wodami portowymi młodzież dowiadywała się o historii Stoczni Gdańskiej, o tym, jaką rolę pełniła kiedyś i tym, co się dzieje tam teraz. Po minięciu Twierdzy Wisłoujście i Zakrętu Pięciu Gwizdków, zza którego widać Westerplatte jachty wychodziły na Zatokę Gdańską. Potem pływano kilka godzin ucząc młodzież sterować jachtem, stawiać żagle i żeglować.

Program Edukacji Morskiej będzie kontynuowany przez Mateusza i Włodka także w tym roku i następna grupa młodzieży gdańskiej zazna smaku morza.

Zbigniew Przybyszewski

[ 26-02-2011, dodał: AIKI ]


Poniedziałki w Korsarzu

Poleć stronę innym

Ranking stron żeglarskich

Reklama

Druk 3D Warszawa - sklep.12a.pl


Hosting: www.olek.waw.pl | Mapa serwisu | Admin