Stowarzyszenie Żeglarskie Samoster

Quo vadimus nautae? Quocumque ventis et undis agimur...

W otwarte karty - nie wszyscy niestety grają...

Działania liberalizacyjne w polskim żeglarstwie, którym początek dała tzw. "notatka słupska" z wczesnych lat 90 nie były i nie są procesem zbyt dynamicznym. Nic nie dzieje się szybko, a dodatkowo - nader często zainteresowani poznawali rezultaty działań dopiero po ich sfinalizowaniu. Zmieniło się w tym zakresie sporo dopiero wraz z rozpowszechnieniem się internetu i powstaniem środowiska "internetowych żeglarzy" skupionych pod banderką SIZ.

Sformalizowane z czasem grupy ludzi zaczęły intensywnie zabiegać o przyspieszenie liberalizacji. Cechą charakterystyczną tego zjawiska była i jest jawność - każde praktycznie działanie czy nowa inicjatywa były gruntownie roztrząsane podczas burzliwych niekiedy i długotrwałych, publicznych w większości dyskusji.

Taka praktyka zdecydowanie odbiega od metod stosowanych przez formalnego przedstawiciela żeglarzy w Polsce, czyli PZŻ. Pamiętamy przypadek opublikowania w BIP Ministerstwa Sportu dokumentu, który został przez kogoś na podstawie właściwości rozszyfrowany jako utworzony na Chocimskiej.

Mogło by się wydawać, że wejście w życie w 2005 roku Ustawy "o lobbingu w procesie stanowienia prawa" jasno określającej podmioty, procedury i inne formalności, które należy spełnić aby zapewnić sobie wpływ na kształt regulacji prawnych, załatwi sprawę raz na zawsze i skończą się wreszcie wieloletnie układowo-dojściowe praktyki wpływania na powstające akty prawne. Nic bardziej błędnego niż takie mniemanie! Chocimska, nie zważając na zapisy cytowanej wyżej ustawy stara się nadal wykorzystywać nawiązane wiele lat temu ministerialne kontakty dla zapewnienia korzystnych dla siebie zapisów w powstającym prawie.

Jednak tym razem takie działania nie pozostaną tajemnicą poliszynela - nasze stowarzyszenie postanowiło wspólnie z SAJ zareagować. Aby uniknąć posądzenia o działania skryte niniejszym informujemy o podjętej interwencji załączając jej skan.

[ 09-03-2011, dodał: AIKI ]


Aktualne

Poleć stronę innym

Ranking stron żeglarskich

Reklama

Druk 3D Warszawa - sklep.12a.pl


Hosting: www.olek.waw.pl | Mapa serwisu | Admin