Stowarzyszenie Żeglarskie Samoster

Quo vadimus nautae? Quocumque ventis et undis agimur...

Konferencja Polskiej Federacji Żeglarskiej - w ocenie organizatora

Zgodnie z zapowiedzią na grupie i na stronie PFŻ udało się nam zorganizować podczas targów Wiatr i Woda konferencję na temat żeglarstwa rekreacyjnego. Konferencja, to może lekko naciągane określenie, ale większość wystąpień została wygłoszona, 20 egzemplarzy drukowanych i kilkanaście płyt z materiałami rozeszło się szybko, ale jeśli ktoś nie zdążył, to pewnie jeszcze dziś powiesimy na stronie PFZ linka dla tych, którzy chcą materiały ściągnąć z sieci.

Na to spotkanie zaprosiliśmy mailowo i listownie dość duże grono osób, tzn. posłów z sejmowej Komisji kultury fizycznej i nie tylko, kilku senatorów, Ministra sportu, przedstawicieli MTIB i MG, przedstawicieli stowarzyszeń gmin nadnoteckich i nadbużańskich, Gdańską Federację Żeglarską itd. Imienne zaproszenia zostały wysłane oczywiście również do prezesów PZŻ i PZMiNW, jednak zgodnie z przewidywaniami nikt z wymienionych nie raczył odpowiedzieć. Przybył natomiast jeden z uczestników związkowych prac nad projektami rozporządzeń - kapitan Krzysztof Bieńkowski. Niestety w wyniku zbyt późnego rozpoczęcia przygotowań i wysyłki zaproszeń duża część pozostałych zaproszonych również nie przybyła, jednak kilkoro z nich odpowiedziało pisemnie na zaproszenia – był odczytany list od Ministra Sportu i od wiceprzewodniczącego Komisji kultury fizycznej i sportu. Jako osoba bezpośrednio zajmująca się organizacją konferencji i rozsyłająca zaproszenia ucieszyłem sie obecnością Pani Naczelnik Jabłonowskiej z Ministerstwa Transportu i Budownictwa, z którą miałem okazję korespondować podczas konsultacji w sprawie dzienników jachtowych, oraz Prezesa Gdańskiej Federacji Żeglarskiej, Pana Jana Talika, z którym nasi liderzy w kuluarach wymienili pożyteczne informacje.

Nie sposób też nie odnotować obecności Guru żeglarzy niezależnych – Jerzego Don Jorge Kulińskiego, który pomimo nawału zajęć zawodowych na stoisku Żagli i promocji swojej świeżo wydanej locji akwenów duńskich znalazł czas by zaszczycić nasze spotkanie swoją obecnością.

W tym miejscu muszę niestety wziąć na siebie spore faux pas – Andrzej Hasip Mazurek, prowadzący spotkanie nie powitał na wstępie imiennie przybyłych gości, którzy potwierdzili swój udział. Niniejszym przepraszam więc wszystkich zainteresowanych - to moje niedociągnięcie, ponieważ lista gości "do powitania" była gotowa, lecz z powodu mojego zabiegania zbyt późno dostarczyłem ją prowadzącemu.

Niestety reguły czasowe, jakimi rządzą się imprezy targowe spowodowały ograniczenie dyskusji do formy wręcz szczątkowej, a najbardziej moim zdaniem medialne wystąpienie Jacka Kijewskiego nie zostało w ogóle wygłoszone, choć jest umieszczone w materiałach konferencji. To nauczka na przyszłość i już podczas dalszej części targów uzyskałem od naszego wypróbowanego przyjaciela Jurka Klawińskiego wstępną deklarację odnośnie możliwości zarezerwowania w przyszłym roku większej ilości czasu.

Jeśli chodzi o frekwencję to uważam, że pomimo praktycznego braku reklamy obecność grupowiczów prz i pozostałych gości w proporcji mniej więcej 50/50 należy uznać za do przyjęcia, a ogólna ilość obecnych według mojej oceny była... zadowalająca, uwzględniając tempo, w jakim zapraszaliśmy do udziału oraz nagłośnienie konferencji, które było więcej niż skromne.

W wyniku konferencji nie jest rzecz jasna możliwy przełom w dotychczasowej praktyce traktowania żeglarstwa przez prawo. Ewentualne przyszłoroczne spotkanie podobnego rodzaju spróbujemy zorganizować lepiej, wcześniej rozpoczniemy przygotowania i spróbujemy szerzej je rozreklamować. Jestem realistą, więc nie uważam, aby taka, czy takiego rodzaju działania załatwiły wszystkie problemy, z którymi stykają się żeglarze przed i podczas pływania, jednak im więcej będzie rozpowszechnianej informacji i innych działań tego typu - tym większa szansa, że propozycje Polskiej Federacji Żeglarskiej, w ramach której działa również nasze Stowarzyszenie, będą wzięte pod uwagę podczas prac zmierzających do ułatwienia zwykłym żeglarzom życia i pływania bez anachronicznych i zbędnych nadregulacji prawnych.

Andrzej Kapłan

[ 13-03-2006, dodał: AIKI ]


Było

Poleć stronę innym

Ranking stron żeglarskich

Reklama

Druk 3D Warszawa - sklep.12a.pl


Hosting: www.olek.waw.pl | Mapa serwisu | Admin