Stowarzyszenie Żeglarskie Samoster

Quo vadimus nautae? Quocumque ventis et undis agimur...

Konferencja Polskiej Federacji Żeglarskiej - w ocenie organizatora

Zgodnie z zapowiedzią na grupie i na stronie PFŻ udało się nam zorganizować podczas targów Wiatr i Woda konferencję na temat żeglarstwa rekreacyjnego. Konferencja, to może lekko naciągane określenie, ale większość wystąpień została wygłoszona, 20 egzemplarzy drukowanych i kilkanaście płyt z materiałami rozeszło się szybko, ale jeśli ktoś nie zdążył, to pewnie jeszcze dziś powiesimy na stronie PFZ linka dla tych, którzy chcą materiały ściągnąć z sieci.

Na to spotkanie zaprosiliśmy mailowo i listownie dość duże grono osób, tzn. posłów z sejmowej Komisji kultury fizycznej i nie tylko, kilku senatorów, Ministra sportu, przedstawicieli MTIB i MG, przedstawicieli stowarzyszeń gmin nadnoteckich i nadbużańskich, Gdańską Federację Żeglarską itd. Imienne zaproszenia zostały wysłane oczywiście również do prezesów PZŻ i PZMiNW, jednak zgodnie z przewidywaniami nikt z wymienionych nie raczył odpowiedzieć. Przybył natomiast jeden z uczestników związkowych prac nad projektami rozporządzeń - kapitan Krzysztof Bieńkowski. Niestety w wyniku zbyt późnego rozpoczęcia przygotowań i wysyłki zaproszeń duża część pozostałych zaproszonych również nie przybyła, jednak kilkoro z nich odpowiedziało pisemnie na zaproszenia – był odczytany list od Ministra Sportu i od wiceprzewodniczącego Komisji kultury fizycznej i sportu. Jako osoba bezpośrednio zajmująca się organizacją konferencji i rozsyłająca zaproszenia ucieszyłem sie obecnością Pani Naczelnik Jabłonowskiej z Ministerstwa Transportu i Budownictwa, z którą miałem okazję korespondować podczas konsultacji w sprawie dzienników jachtowych, oraz Prezesa Gdańskiej Federacji Żeglarskiej, Pana Jana Talika, z którym nasi liderzy w kuluarach wymienili pożyteczne informacje.

Nie sposób też nie odnotować obecności Guru żeglarzy niezależnych – Jerzego Don Jorge Kulińskiego, który pomimo nawału zajęć zawodowych na stoisku Żagli i promocji swojej świeżo wydanej locji akwenów duńskich znalazł czas by zaszczycić nasze spotkanie swoją obecnością.

W tym miejscu muszę niestety wziąć na siebie spore faux pas – Andrzej Hasip Mazurek, prowadzący spotkanie nie powitał na wstępie imiennie przybyłych gości, którzy potwierdzili swój udział. Niniejszym przepraszam więc wszystkich zainteresowanych - to moje niedociągnięcie, ponieważ lista gości "do powitania" była gotowa, lecz z powodu mojego zabiegania zbyt późno dostarczyłem ją prowadzącemu.

Niestety reguły czasowe, jakimi rządzą się imprezy targowe spowodowały ograniczenie dyskusji do formy wręcz szczątkowej, a najbardziej moim zdaniem medialne wystąpienie Jacka Kijewskiego nie zostało w ogóle wygłoszone, choć jest umieszczone w materiałach konferencji. To nauczka na przyszłość i już podczas dalszej części targów uzyskałem od naszego wypróbowanego przyjaciela Jurka Klawińskiego wstępną deklarację odnośnie możliwości zarezerwowania w przyszłym roku większej ilości czasu.

Jeśli chodzi o frekwencję to uważam, że pomimo praktycznego braku reklamy obecność grupowiczów prz i pozostałych gości w proporcji mniej więcej 50/50 należy uznać za do przyjęcia, a ogólna ilość obecnych według mojej oceny była... zadowalająca, uwzględniając tempo, w jakim zapraszaliśmy do udziału oraz nagłośnienie konferencji, które było więcej niż skromne.

W wyniku konferencji nie jest rzecz jasna możliwy przełom w dotychczasowej praktyce traktowania żeglarstwa przez prawo. Ewentualne przyszłoroczne spotkanie podobnego rodzaju spróbujemy zorganizować lepiej, wcześniej rozpoczniemy przygotowania i spróbujemy szerzej je rozreklamować. Jestem realistą, więc nie uważam, aby taka, czy takiego rodzaju działania załatwiły wszystkie problemy, z którymi stykają się żeglarze przed i podczas pływania, jednak im więcej będzie rozpowszechnianej informacji i innych działań tego typu - tym większa szansa, że propozycje Polskiej Federacji Żeglarskiej, w ramach której działa również nasze Stowarzyszenie, będą wzięte pod uwagę podczas prac zmierzających do ułatwienia zwykłym żeglarzom życia i pływania bez anachronicznych i zbędnych nadregulacji prawnych.

Andrzej Kapłan

[ 13-03-2006, dodał: AIKI ]


Archiwum spotkań 2012/2013

Podróż do wschodnich rubieży Bałtyku

26 marca, g. 1930

Sankt Petersburg jest najdalej wysuniętym na wschód portem Morza Bałtyckiego. Jest to też oczywiście kolebka Wielkiej Rosji, była stolica Imperium i ośrodek kulturalny o wspaniałym dziedzictwie.

O przygotowaniach do rejsu do Sankt Petersburga i o samym rejsie jachtem "Merkury" (słynne J-80), opowiedzą Kasia "rhumb" Szarecka i Adam "Entrant" Papliński. Rejs trwał dwa tygodnie i odbył się w czerwcu 2010.

Jeżeli więc chcecie usłyszeć o słynnych Białych Nocach lub o tym jak czuje się załoga stojąc w kompletnej flaucie z zepsutym silnikiem na środku skrzyżowania toru wodnego pod Helsinkami, zapraszamy do Tawerny Korsarz. Dowiecie się też gdzie można naprawić silnik "Andoria" w Tallinie lub w którym momencie najlepiej sprawdza się forluk na "Merkurym"...

Patrycja Długoń - Jachtostop

02 kwietnia, g. 1930

Jachtostop to najbardziej ekonomiczna forma podróżowania po świecie. Co jest ważne w przygotowaniach do takiego rejsu, na co uważać, czego się spodziewać w podróży, jak znaleźć jacht i w jaki sposób się do tego zabrać powie Patrycja Długoń - dziennikarka, prezenterka radiowa, tropicielka talentów i promotorka kultury niezależnej, płetwonurek i żeglarka - przez pięć lat przebywała w rejsie dookoła świata, w który wyruszyła jachtostopem (www.aroundtheworld.pl).

Patrycja opowie także o Roku Władysława Wagnera; pierwszego Polaka który opłynął świat pod żaglami, a o którym pamięć została niesprawiedliwie zatarta. Na rok 2012 przypadają trzy okrągłe rocznice: 100 lat od Jego narodzin, 80 lat od wyruszenia w rejs i 20 lat od śmierci (www.wladyslawwagner2012.pl).

Archiwum spotkań 2011/2012

Przerwa techniczna

W poniedziałek 12 marca spotkania nie będzie. To znaczy, zasadniczo będzie, ale na pokładzie s/y Zawisza Czarny - I Rejs Tawerny Korsarz. Musimy trochę popływać, żeby było o czym opowiadać. Tawerna mimo to czynna, jak by co.

Izabela Szepietowska, kpt. Krzysztof M. Różański

s/y Eltanin

19 marca, g. 1930

Zapraszamy na spotkanie z latem spędzonym wśród lodowców. Spotkanie z przestrzenią, pięknem krajobrazu w roli głównej, z błękitem "w tysiącu odcieni", ciszą...

Będzie to opowieść o rejsie jachtem daleko za koło podbiegunowe. O przebytych 2 tysiącach mil morskich w trzy osoby, bajkowych Lofotach, o tym jak kilka dni sztormu na Morzu Barentsa rekompensowane jest widokiem białego, skalistego brzegu i delfinów baraszkujących wokół jachtu. O tym, jak słońce nie zachodzi przez całą dobę, a pogoda potrafi być kapryśna i zasnuć widok mgłą. O majestatycznych lodowcach. O krystalicznie czystym powietrzu, doświadczaniu przyrody nieprzekształconej przez ludzi i kontrastującym z nią widoku Barentsburga – radzieckiej osady górniczej. O podglądaniu morsów, fortelach pozwalających uniknąć ataku rybitwy. O fenomenie Arktyki, który każe ludziom tutaj powracać. Zapraszamy na opowieść o miejscu, gdzie świat się zaczyna, a nie kończy.

Iza: Jej deklaracje, że popłynie jachtem na Spitsbergen znosili cierpliwie przez kilka lat nawet jej zdecydowanie ciepłolubni przyjaciele. Zaczęło się – jak to zwykle bywa przy dalekich podróżach – od marzeń. A dokładniej od wystawy zdjęć ze Spitsbergenu jej serdecznej koleżanki. Wtedy postanowiła, że kiedyś sama będzie robiła zdjęcia lodowcom. Na realizację marzenia musiała poczekać kilka długich lat. Nie chciała być turystą. Dlatego "zaciągnęła się" jako członek załogi na jacht. Jachtem dowodził Krzysztof.

Krzysztof: Płynął jak do siebie, do domu - od kilkunastu lat spędza lato na Spitsbergenie, jest bowiem synem legendarnego w tym rejonie świata kapitana. Każde odwiedzone miejsce, to ludzie i zdarzenia, o których potrafi z pasją opowiadać. Choć zna "instrukcję obsługi Spitsbergenu" z wielką pokorą podchodzi do rządzących tam praw natury. Co czuje, gdy w najtrudniejszych warunkach oczy załogi zwrócone są na Niego? Tego nie powie. Po prostu działa.

Mini Transat

05 marca, g. 1900
Uwaga! Godzina dziewiętnasta-zero-zero słownie, pół godziny wcześniej, niż zwykle

Radosław Kowalczyk, szczecinianin z YKP Świnoujście, opowie o ukończonym starcie w regatach Mini Transat. Radek jest zaledwie trzecim - po Kazimierzu 'Kubie' Jaworskim (1977) i Jarosławie Kaczorowskim (2007) - polskim żeglarzem, któremu udał się taki wyczyn!

Ceną przygotowania do tych prestiżowych regat było sześć lat wyrzeczeń. Przygotowanie i ostateczne wykończenie jachtu zbudowanego własnym sumptem przez niedoszłego konkurenta, Piotra Czarnieckiego. Potem zbieranie punków kwalifikacyjnych do wyścigu na trasie z francuskiego La Rochelle do brazylijskiego San Salvator. Po drodze wiele przygód, kolizji i awarii, konieczność naprawy nawet kila, jednak Radek zawsze wracał na trasę regat.

Radek zajął 26. miejsce, ostatnie w swojej klasie, lecz tylko jego organizatorzy nazwali "niezniszczalnym".

Regaty, regaty, regaty...

27 luego, g. 1930

Dlaczego coś nas ciągnie, by wystartować w regatach? Jak zacząć regatowe starty? Jak to się robi w Wielkiej Brytanii a jak w Polsce?

Na wszystkie te pytania usłyszycie odpowiedź w gościnnej Tawernie Korsarz. O swoich regatowych początkach w regatach na cieśninie Solent opowie Piotr Gryko, natomiast o debiucie w Pucharze Polski Jachtów Kabinowych opowie mistrzowska załoga klasy T3 - Piotr "Pseudokibic" Lewandowski i Wiktor Plitkin. Zapraszamy!

Żeglowanie w Algierii

20 lutego, g. 1930

14 Mm przed Algierem wywołałem port controll na 16. W odpowiedzi usłyszałem: "Call sign, what call sign?" Następnie - "permit number, permit number?" Domyślając się, że rozmówca szuka mnie na liście oczekiwanych statków powiedziałem, że płynę jachtem żaglowym, załoga 7 osób, jesteśmy żeglarzami i płyniemy z wizytą jako turyści. W odpowiedzi długa cisza zakończona pytaniem: Zepsuł wam się silnik? (zrobiłem małe dochodzenie w sprawie tego pytania i okazało się, że rok temu wpłynął tam jacht z awarią silnika).

To fragment relacji Marka Tereszewskiego z jego rejsu do Algierii, kraju bardzo rzadko odwiedzanego przez żeglarzy. Jeśli interesuje Was co było dalej, to zapraszamy do gościnnej Tawerny Korsarz!

Rzeszowiakiem na Spitsbergen

13 lutego, g. 1930

Jak odrażająca i straszna jest
Biel Arktyki, tego nie wie nikt
Za sobą mamy już setki mil

Posłuchaj opowieści nie tylko o bieli Arktyki. O białej nocy. O lodowcach. O wielorybach. Czy przydała się strzelba na niedźwiedzie? Jak czytać prognozy lodowe? Czy organizatorzy osiągnęli swój cel: równoleżnik 80? Czy w Arktyce można przeżyć kilka dni bez gorących posiłków?

Będzie wiele anegdot, bardzo dziwnych przygód oraz innych morskich opowieści dziwnej treści. Ale przecież Olek Kwaśniewski i Andrzej 'Kuracent' Kurowski nie zdradzą wszystkich tajemnic przed spotkaniem...

Polonus - śladami Śmiałego

jacht Polonus

06 lutego, g. 1930

Marek 'Maar' Grzywa i Mariusz Główka opowiedzą o trwającej wciąż wyprawie jachtu Polonus Śladami Śmiałego a nawet jeszcze dalej. Jacht w tej chwili już minął Horn, był też na Antarktydzie. Rejs dookoła Ameryki Południowej zorganizowali Marek Grzywa i Piotr Mikołajewski, a bierze w niej udział kilkunastu kapitanów i kilkudziesięciu żeglarzy. Marek opowie o pierwszym etapie i o tym gdzie teraz jacht przebywa. Mariusz -- o atlantyckim przelocie wzdłuż brzegów Brazylii i skoku w bok na wyspę Fernando de Noronha. A jak wystarczy czasu, to Zbigniew "Zgrzyb" Przybyszewski wtrąci swoje trzy grosze o przejściu Polonusem przez Biskaje.

Palmy i inne atrakcje Karaibów

30 stycznia, g.1930

Z powodu kontuzji kolegi Wojtek Zientara został "zmuszony" do zimowego wyjazdu na Karaiby. Dwa tygodnie na jachcie Dufour 455 o wzbudzającej wszędzie uśmiech nazwie "Seayoulater" (nie ma literówki!). Wycieczka z Martyniki na St. Lucię i Grenadyny oraz z powrotem odbyła się pod hasłem: "Zmarnowany urlop - codziennie lało". Lało rzeczywiście codziennie, a czasem nawet dwa razy dziennie - od pięciu do dwudziestu minut. A opowieść będzie o tym, jak nieprawdziwa jest pierwsza część powyższego hasła.

[ 27-01-2012, dodał: AIKI ]
[ 01-02-2012, 02-02-2012, 03-02-2012, 04-02-2012, 09-02-2012, 06-03-2012, 08-03-2012 21-03-2012 edytował: Cypis ]

Poleć stronę innym

Ranking stron żeglarskich


Hosting: www.olek.waw.pl | Mapa serwisu | Admin | XHTML 1.0