Stowarzyszenie Żeglarskie Samoster

Quo vadimus nautae? Quocumque ventis et undis agimur...

Kurs LRC - członek naszego Stowarzyszenia informuje...

W związku z wprowadzaniem systemu GMDSS dużą popularnością cieszą się obecnie kursy na świadectwo operatora łączności bliskiego zasięgu (SRC), upoważniające do korzystania z radiostacji VHF z DSC. Zakres kursu wykracza jednak niewiele poza obsługę UKF-ki, a uzyskane świadectwo ogranicza uprawnienia wyłącznie do pasa wód przybrzeżnych (obszar morza A1). Do wszystkich tych, którzy chcieliby zdobyć pełne uprawnienia kierowane jest świadectwo operatora łączności dalekiego zasięgu - LRC, dające pełnię uprawnień łącznościowych na statkach niekonwencyjnych na wszystkich obszarach żeglugi. Obowiązkowe kursy na certyfikat LRC to około dwutygodniowe zajęcia w trybie stacjonarnym, w Polsce organizowane wyłącznie przez Akademie Morskie w Gdyni i Szczecinie, co przeciętnemu żeglarzowi znacznie utrudnia ich ukończenie.

Wychodząc naprzeciw tym, którzy uprawnień tych potrzebują - a więc choćby korzystającym z radiostacji pośredniofalowych - bądź też chcieliby zdobyć pełną wiedzę na temat systemu GMDSS, ćwicząc na profesjonalnych symulatorach i uczestnicząc w wykładach prowadzonych przez fachowców od łączności, Studium GMDSS Akademii Morskiej w Gdyni organizuje weekendowy kurs na świadectwo operatora dalekiego zasięgu.

Wykłady i ćwiczenia w laboratoriach odbywać się będą w ciągu dwóch kolejnych weekendów: 31.03-02.04.2006 i 08-09.04.2006. Dzień po zakończeniu kursu, 10.04.2006, odbędzie się egzamin na świadectwo LRC organizowany przez Urząd Komunikacji Elektronicznej.

Program zajęć obejmuje:

  • całość wiedzy dla świadectwa SRC (VHF z DSC, urządzenia wzywania pomocy, Navtex)
  • obsługę radiostacji średnio- i krótkofalowej (MF/HF) z selektywnym wywołaniem cyfrowym
  • transmisje SSB: e-maile, faksymile (WeatherFax), zasada działania
  • telefonię satelitarną
  • satelitarny system Inmarsat-C: możliwości, komunikacja, wzywanie pomocy
  • wiedzę ogólną o systemie GMDSS, przepisy i procedury w żegludze pełnomorskiej

Uzyskane po zdaniu egzaminu świadectwo LRC jest ważne bezterminowo, a wynikające z niego uprawnienia obejmują nie tylko akweny przybrzeżne (jak przy SRC), ale całość obszarów morskich. Do uczestnictwa w kursie i przystąpienia do egzaminu nie jest wymaganie uprzednie posiadanie świadectw SRC lub VHF.

Koszt kursu wynosi 950 zł i obejmuje:

  • uczestnictwo w zajęciach
  • wykłady specjalistów z Akademii Morskiej
  • praktyczne zajęcia laboratoryjne na symulatorach

Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc, osoby zainteresowane proszę o niezwłoczne zgłaszanie się telefonicznie pod numer: 0 606 251 999 bądź mailem na adres: gfirlik@o2.pl.

Grzegorz Firlik

[ 18-03-2006, dodał: AIKI ]


Było

Poleć stronę innym

Ranking stron żeglarskich

Reklama

Druk 3D Warszawa - sklep.12a.pl


Hosting: www.olek.waw.pl | Mapa serwisu | Admin