Stowarzyszenie Żeglarskie Samoster

Quo vadimus nautae? Quocumque ventis et undis agimur...

Rejestracja śródlądowa - wyjaśniamy wątpliwości

Sezon już za chwilę, niektóre łódki już wręcz pływają a wśród żeglarskiej braci powstały wątpliwości dotyczące rejestracji. Wątpliwości tym większe, że przedstawiciel PZŻ, czyli organizacji mającej w swoim statucie zapis mówiący o "reprezentowaniu interesów stowarzyszonych w nim osób" za pośrednictwem ogólnopolskiej gazety postraszył właścicieli wielosetzłotowymi mandatami za "niemanie" rejestracji - w domyśle jedynie słusznej, czyli w "polskim związku sportowym". Ponieważ polskie przepisy pozwalają również na inne rozwiązania rejestracyjne podjęliśmy próbę wyjaśnienia wątpliwości w organie, który owe mandaty miał nakładać.

Na wysłane 05 kwietnia późnym wieczorem pismo już dziś 06 kwietnia nadeszła odpowiedź. Poniżej:

Panu inspektorowi dziękujemy za szybką odpowiedź - mamy nadzieję, że rozwiewa ona wszelkie wątpliwości, które mogły się zrodzić w zainteresowanych głowach.

Samoster do KRP w Warszawie

Warszawa, 2007-04-05

Komisariat Rzeczny Policji
ul. Wybrzeże Szczecińskie 6
03-714 Warszawa

Szanowni Państwo

Do naszego Stowarzyszenia docierają liczne zapytania żeglarzy, dotyczące formalności związanych z rejestracją sprzętu pływającego. Są one związane m. in. z podaną na stronie internetowej Komisariatu Rzecznego Policji informacją o podstawach prawnych karania na wodzie – śródtytuł „Brak rejestracji”, z treści którego wnika konieczność rejestracji jednostek pływających tylko jako „statków służących wyłącznie do uprawiania sportu i rekreacji”, na podstawie art. 18.2 Ustawy o żegludze śródlądowej.

Tymczasem według obowiązujących przepisów dla jednostek pływających użytkowanych na wodach śródlądowych są możliwe następujące warianty rejestracji:

  1. dla jednostek L>5m, użytkowanych wyłącznie do uprawiania sportu i rekreacji właściwa jest rejestracja w odpowiednim polskim związku sportowym – podstawa jak wyżej;
  2. dla jednostek o powierzchni po pokładzie do 20 m2. i mocy silnika nie większej niż 20 kW używanych do amatorskiego połowu ryb właściwa jest rejestracja w starostwie, bez względu na rodzaj stosowanego napędu (podstawa - art. 18 ust. 3 Ustawy o Żegludze Śródlądowej);
  3. dla jednostek pod obcą banderą nie jest wymagana rejestracja w polskich organach - w takich przypadkach obowiązuje prawo kraju bandery i wystarczający jest dokument własności (dla bandery krajów, gdzie rejestracja nie jest obowiązkowa) lub Międzynarodowy Certyfikat Jednostki Rekreacyjnej ICP.

W związku z powyższym uprzejmie proszę o potwierdzenie prawidłowości podanej wyżej systematyki, a w przypadku jeśli funkcjonariusze Policji Wodnej uczestniczący w patrolowaniu akwenów podlegających KRP otrzymali inne wytyczne - o podanie tych wytycznych, ich podstawy prawnej, a także podmiotów konsultujących omawiane kwestie.

Z uwagi na zbliżające się rozpoczęcie sezonu żeglarskiego uprzejmie proszę o rozpatrzenie naszego wystąpienia w trybie pilnym.

Z żeglarskim pozdrowieniem
Andrzej Kapłan
Prezes Stowarzyszenia Żeglarskiego „Samoster”

KRP do Samosteru

Temat: Odp: zapytanie
Od: "Policja Rzeczna"
Data: Pt Kwietnia 6 2007, 3:56 pm
Do: andrzej.kaplan[at]pfz[dot]org[dot]pl

Witam i dziękuję za list

Komisariat Rzeczny Policji nie ogranicza się wyłącznie do karania. Naszą rolą jest też propagowanie właściwych zachowań na wodzie i przestrzegania litery prawa.

Trudno nam jest przepisywać na naszą stronę internetową pełnych tekstów ustaw zasadniczych, ograniczamy się jedynie z naszej strony do najistotniejszych zagadnień.

Ma Pan racje, co do rejestracji innych jednostek służących do rekreacji i wypoczynku podlegających rejestracji w Starostwach.

Z żeglarskim pozdrowieniem Zbigniew Olszowski

Zobacz też:

[ 06-04-2007, dodał: AIKI ]


Było

Poleć stronę innym

Ranking stron żeglarskich

Reklama

Druk 3D Warszawa - sklep.12a.pl


Hosting: www.olek.waw.pl | Mapa serwisu | Admin